relacje
Jak budować ciepłą relację dzięki SocialMedia?
28.03.2011
Medialna pożywka na YouTube
Medialna pożywka na YouTube
03.04.2011

Google +1 – Kolejny przycisk do klikania

Google +1 - Kolejny przycisk do klikania

Google chce być coraz bardziej social i ostatnio wprowadza nową funkcjonalność do swojej wyszukiwarki – system rekomendacji stron, który może decydować o popularności danej strony.

Nie dość że Nasza Klasa wprowadziła przycisk „Fajne” to teraz google chce nam mieszać w głowie kolejnym przyciskiem do klikania. Moim zdaniem trochę za dużo tego się tworzy.

Projekt jeszcze w fazie testów, dostępny jest na razie tylko w wersji anglojęzycznej wyszukiwarki – pewnie jeszcze chwile im zajmie zanim funkcja pojawi się w naszym kraju.

Rob Spiro z Google powiedział: „Naszym celem w Google jest dostarczanie najbardziej odpowiednich wyników wyszukiwania tak szybko, jak to tylko możliwe. Właśnie dlatego zaczęliśmy wykorzystywać więcej informacji od ludzi, których znasz – rzeczy, którymi dzielą się na Twitterze, Flickrze i innych stronach”

Przycisk +1 będzie pojawiał się przy każdym wyniku wyszukiwania, możesz go dodać i zaraz usunąć.

Przycisk +1 będzie pojawiał się przy każdym wyniku wyszukiwania, możesz go dodać i zaraz usunąć.

Dzięki +1 mamy rekomendować konkretne strony, które powinny pokazywać się wyżej w wyszukiwarkach – a to może przyprawić o ból głowy osoby zajmujące się pozycjonowaniem. Wiemy przecież o tym że google pozycjonuje strony korzystając z preferencji danego użytkownika wyszukiwarki – jak dojdzie do tego +1 to pewnie wzrośnie google liczba założonych kont 😉

Można powiedzieć, że to kolejny ruch google do bycia bardziej social – poprzedni buzz (mikroblog) i google wave (to raczej narzędzie do pracy grupowej) chyba niezbyt dobrze się przyjął i kombinują nad czymś nowym. Dodatkowo można to uznać za krok wyprzedzający plany Facebooka jeśli chodzi o wyszukiwarki internetowe (tak jak mówiłem na wideo FB współpracuje z Bing.com) i dodatkowo idzie o krok do przodu jeśli chodzi o swoją konkurencje (chociaż w przypadku polski google nie ma konkurencji).

W sumie nie wydaje mi się aby w taki sposób wyszukiwarka mogła zagrozić facebook (tak jak buzz twitterowi), ale przynajmniej wiemy że intensywnie myśli nad tym jak jeszcze bardziej przypodobać się użytkownikom i być bardziej „trendy” – mi się ten temat nie podoba, i tak za dużo mam klikania.

Czytelniku – co Ty sądzisz na ten temat Google +1?
Czy dla Ciebie to tylko kolejny przycisk do klikania czy coś więcej?
Napisz w komentarzu!

Marcin Godlewski
Marcin Godlewski
Założyciel portalu szkoleniowego MiastoSzkolen.pl, również właściciel najstarszej w Polsce Platfomy Programów Partnerskich – ProPartner.pl. Od 2006 roku zajmuje się sprzedażą bezpośrednią i marketingiem w internecie. Stworzył wiele tematycznych portali, grup szkoleniowych i marketingowych. Autor wielu autorskich szkoleń, kursów internetowych i ebooków, współautor książki "Biblia E-biznesu". Przez ostatnie lata specjalizuje się w prowadzeniu, organizacji i sprzedaży szkoleń on-line.

6 Comments

 1. newCreative pisze:

  Powiem szczerze, że po pierwsze namiesza to trochę w wynikach pozycjonowania, bo okaże się, że nawet jeśli my widzimy stronę na 1 pozycji, reszta może ja widzieć na 3-4. Jeżeli system się rozwinie, firmy SEO będą musiały albo zmienić taktykę, albo zamknąć działalność, bo jak zaprezentują efekt swoich działań klientowi, który widzi swoją stronę na innej pozycji niż podaje firma? Pozatym robienie z wyszukiwarki produktu ‚social podobnego’ mija się z celem i ideą wyszukiwarki. To, że interesuje coś moich znajomych nie znaczy, że musi interesować mnie. Więc dlaczego miałbym do interesujących mnie treści przekopywać się przez to co proponują mi znajomi? Chyba, że takie strony będą prezentowane gdzieś z boku, wtedy to rozwiązanie może mieć jakikolwiek sens..

  Artur Smolicki
  http://www.newcreative.pl

 2. Tomasz Damian pisze:

  Moim zdaniem my marketerzy na bank zyskamy. Nie mogę sobie jeszcze wyobrazić korzyści dla normalnych użytkowników ale na bank będą. Podziwiam Wujka Googla za jego technologię więc myślę, że tym razem po skuchach z portalami Buzz i Orkut coś im wyjdzie. Pozdrawiam .

  Tomek Damian http://ListaAdresowa.pl

 3. […] na blogu SocialFan.pl napisałem że Google wprowadza nowy przycisk do klikania +1, dzisiaj chciałem na szybko pokazać jakim potężnym narzędziem jest facebook. Nie będę się […]

 4. […] początku kwietnia pisałem o tym że wujek Google szykuje nam kolejny przycisk do klikania na stronach – swój +1. No i od kilku dobrych dni mamy możliwość obserwowania jak na różnych blogach […]

 5. […] (uwaga przy kasowaniu zdjęć bo również kasujesz je z picasa), automatycznie działa przycisk Google +1, mamy tzw. Sparks – czyli rss z wybranymi wiadomościami. To na razie tyle z nowości… […]

 6. […] unikalnych miesięcznych użytkowników. Muszę przyznać iż jestem osobiście pod wrażeniem bo kiedyś wydawało mi się, że Google + się nie przebije przez facebooka. Ja dalej sporadycznie korzystam, głównie […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

//]]>